Hunters' Moon - Kingdom of the Gratious Word

Nieobce nam to, co Światłem Pełni spowite...

Ogłoszenie

Forum ledwo narodzone, toteż skąpo wśród tematów. Postaram się jak najszybciej dodać to czego brakuje: Wampiry.

#1 2010-03-16 08:09:39

blackunicorn

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-14
Posty: 87
Punktów :   

Główne podziały Astrologii

Jest kilka rodzajów astrologii. Europejska, chińska, hinduska, południowoamerykańska, a także inne, w kolejnych kręgach kulturowych.


Astrologia gazetowa spełnia funkcję popularyzatorską, jednak posługuje się zbyt wielkimi uproszczeniami i nie może być traktowana poważnie przy podejmowaniu ważnych decyzji.

Astrologia ogólna mówi o trendach na aktualnym niebie. Można ją porównać do prognoz pogody. Zapowiada atmosferę komunikacji, skłonność do (współ)działania, nastroje finansowe, klimat między płciami itd. Trzeba tu – dla porównania - zdawać sobie sprawę z tego, że gdy prognoza meteorologiczna zapowiada śnieg, to jedni się cieszą, a drudzy smucą, zależnie od ich usposobienia i dotychczasowych doświadczeń. Sprzedawcy nart, zwłaszcza ci posiadający modny towar w magazynie, będą się przecież cieszyć. A zatem trzeba wiedzieć, kim się jest i w jakiej kondycji, aby stosownie reagować na ogólne trendy. Jedni bowiem, ci będący w dobrej formie, powinni wyjść na śnieg, na pobudzający spacer, a inni, osłabieni nadmierną pracą, powinni schować się w ciepłym domu. - Gdy ogólna prognoza astrologiczna zapowiada kiepskie trendy, to my, mając indywidualną zwyżkę energii możemy dobrze wypaść na takim tle, jednak raczej niewiele osiągniemy. Natomiast gdy ogólne trendy są dobre, to nawet niewielkie posunięcie indywidualne może dać spore efekty. Najlepiej jest łączyć dobre indywidualne trendy z dobrymi trendami ogólnymi. – Przykładem ogólnej astrologii są prognozy zamieszczane na tej stronie.

Astrologia indywidualna omawia kilka spraw. Najpierw tzw. horoskopy urodzeniowe czyli symboliczne rysunki nieba, tak jak ono wyglądało, widziane z Ziemi, w chwili i w miejscu czyichś urodzin. Można je przyrównać do śladu, jakie np. zostawia zwierzę na śniegu. Tropiciel może na podstawie tego śladu sporo powiedzieć o kondycji zwierzęcia. Czy jest duże czy małe, czy idzie czy biegnie, czy jest zdrowe czy może krwawi. Podobnie astrolog może sporo powiedzieć o kondycji i zdolnościach właśnie urodzonego człowieka, a tak samo o założonej firmie, o domu, którego budowę rozpoczęto itd.

Omawianie tych kondycji odbywa się na różny sposób, w zależności z jakiej szkoły pochodzi astrolog. Jedni mówią o stałych cechach charakteru, inni zaś o potencjałach (plus kilka wariantów pośrednich). Trafność opisów horoskopów zależy nie tylko od spraw czysto astrologicznych. Ważna jest bowiem dokładność danych podawanych przez właścicieli horoskopu (miejsca i czasu), inteligencji astrologa, intuicji astrologa, a także jasnowidzenia, bo i to się trafia pod płaszczykiem astrologii. Może więc być tak, że astrolog, który bardzo dba o to, aby klientowi zbytnio nie narzucać swojej wizji, poda bardzo nośny opis. I może być tak, że astrolog, który wierzy w niezmienność charakterów trafi kulą w płot, bo los płot przesunął.

W moim odczuciu narzucanie klientom zbyt sztywnych wizji ich osobowości jest życiowo błędne, bo prowadzi do ubezwłasnowolnia ludzi i do uzależniania klientów od astrologów. Owszem potrzebne są dokładne opisy, jednak dające klientowi możliwość domknięcia ich własnymi słowami. – Jeżeli zaś klient życzy sobie większej precyzji, to możliwe są spotkania, gdzie odbędzie się to w formie dialogu, za pomocą słów tak samo rozumianych przez obie strony. – Oprócz porad jednorazowych czy doraźnych porad, takie regularne spotkania, to na Zachodzie jeden ze sposobów pracy astrologa. Można się spotykać co 3 miesiące (rytm, w jakim zmiany są wyraźnie widoczne) na 2 godziny i omawiać bieżące sprawy. Jest to cenowo zbliżone do innych konsultacji czy nawet rozrywek.

Sprawa stylu wypowiedzi jest bardzo ważna. Zdarzało mi się, że ktoś zwracał się do mnie po poradę twierdząc, że inny astrolog go przestraszył i czy to prawda, co tamten powiedział. Tu trzeba wielkiej ostrożności. Lepiej powiedzieć dwa słowa za mało niż jedno za dużo. – Mnie też zdarzyło się usłyszeć słowa krytyki. Tak to już jest, że jest się przez jednych chwalonym za styl, a przez innych ganionym. – Trzeba tu wyraźnie powiedzieć, że astrologia nie jest dla wszystkich, tak jak nie wszyscy trawią golonkę. Podobnie ktoś może mieć kiepski kontakt z jednym astrologiem, a znakomity z drugim. Przecież tak samo, mimo często najlepszych starań, jest z lekarzami, fryzjerami, pisarzami, muzykami itd.

W ramach omawiania horoskopów urodzeniowych można wyodrębnić wiele grup tematycznych, dotyczących poszczególnych dziedzin życia. A zatem: zdrowie, pieniądze czy w ogóle wartości, wiedza, praca, seks, kreacja, rozwój duchowy, zagranica czy w ogóle przekraczanie granic itp. Inaczej te sprawy traktowane są u dzieci, inaczej u dorosłych. Inaczej u kogoś, kto podaje, że w życiu interesuje go praca i rodzina, a inaczej u kogoś kto nosa nie wychyla zza książek.

Za horoskopem urodzeniowym idą prognozy. Tu zaraz ważne są elementy autobiograficzne. Na ich podstawie wiemy, czy to kobieta czy mężczyzna, w jakim otoczeniu żyje, jak je wewnętrznie odbiera, a więc poznajemy autentyczny kontekst oraz intensywność życia. Bo po co to zgadywać, skoro jest już wiadome? Poznajemy też, jeśli można, dane urodzin rodziców, rodzeństwa i innych ważnych osób. W ten sposób dowiadujemy się sporo o tle, na jakim zachodzą wydarzenia w życiu właściciela horoskopu.

Co to są prognozy? – Wróćmy do przykładu z tropami na śniegu. Załóżmy, że wyglądają na ślady kota, że są szerokie i głębokie, a więc że przechodził tutaj mocny osobnik. Potem, gdy je dalej śledzimy, widzimy, że nagle zaczęła się ucieczka, że obok są ślady napastnika. A potem widzimy, że nasz kot miał szczęście, bo zdążył dobiec do drzewa i wielki pies nic mu nie zrobił. A zatem jasne jest, że oprócz siły potrzebne jest szczęście.

Teraz wróćmy ponownie do horoskopu urodzeniowego. Powiedziałem, że jest to mapa nieba z chwili urodzin. Gdyby takie mapy rysować co sekundę, to uzyskalibyśmy coś jak kliszę w kinie, która dałaby nam ruchomy obraz nieba. I to jest właśnie podstawa prognozy. Astrolog patrzy, jak wygląda niebo wraz z upływem czasu i porównuje to niebo późniejsze z tym wcześniejszym, zwłaszcza z chwili urodzin. Czasem te obrazy ze sobą harmonizują, a czasem się gryzą. Czasem mamy dobre lata, a czasem trudne.

Na czym polega korzystanie z prognoz? Podam przykłady. - Gdy mamy kiepski dzień, to czasem lepiej jest zostać w domu i nie narażać się. Raczej zróbmy coś profilaktycznego, poczytajmy coś, zastanówmy się, albo obejrzyjmy film. – Gdy zaś mamy dobry dzień, możemy wyjść na miasto. Ktoś zaprosi nas na kolację, albo będziemy mieli okazję porozmawiać z kimś, kogo chcieliśmy bliżej poznać. Możemy jednak z premedytacją zająć się wybiórczymi sprawami, takimi które są dla nas życiowo doniosłe, poprosić o podwyżkę, wysłać ofertę pracy do nowej firmy, kupić akcje itd. – Trzeba jednak wiedzieć, kiedy ma się taki dzień, a także, czego on dotyczy.

źródło: astrologia.kaluski.net

________________________________

Każdy rodzaj astrologii ma swoje formy podziału wedle poszczególnych kryteriów, lecz każdy z nich dzieli się na podziały podstawowe określające horoskop urodzeniowy, horoskop codzienny, horoskop partnerski, ale także główne tendencje danego znaku zodiaku w oparciu o dodatkowe czynniki.

________________________________

Astrologia Zachodnia

Zapewne każdy spotkał się z terminem żywioł. Dzieli się on bowiem na cztery podstawowe: ogień, ziemię, powietrze i wodę, z których wedle tradycji składa się cała planeta. Od czasów starożytnych każdemu z tych żywiołów przypisywane były znaki zodiaku. I tak na przykład Baran, Lew i Strzelec przypisane są do ognia, Byk, Panna i Koziorożec do ziemi, Bliźnięta, Waga i Wodnik do powietrza, a Rak, Skorpion i Ryby do wody. Każdy z tych żywiołów charakteryzuje się specyficznymi cechami, odpowiadającymi przypisanym im zodiakom.

Prócz przynależności każdego znaku zodiaku do danego żywiołu, również na całokształt cech ich charakteryzujących wpływa tzw. jakość, inaczej nazywana kwadratem. Rozróżnia się trzy rodzaje jakości: kwadrat kardynalny, kwadrat stały oraz kwadrat zmienny. Generalizując, żywioły określają potrzeby emocjonalne i zachowanie, zaś jakość decyduje o sposobie działania i przeprowadzania własnych spraw. I tak, Baran, Rak, Koziorożec i Waga należą do kwadratu kardynalnego, Byk, Lew, Waga i Skorpion do kwadratu stałego, zaś Bliźnięta, Strzelec, Panna i Ryby do kwadratu zmiennego.

Podstawowym elementem opisującym naturę znaków słonecznych jest także rodzaj i biegunowość. Rodzaje dzieli się według kolejności wymienianej zazwyczaj w kalendarzach. I tak zaczynając od Barana, kończąc na Wodniku- te znaki posiadają naturę męską (ekstrawertyczną), zaś od Byka, do Ryb- rodzaj żeński (introwertyczny). Nie ma to rzecz, jasna nic wspólnego z rodzajem płci, oznacza jedynie tradycyjny termin w dziedzinie astrologii.
---------------------------------------------
Astrologia Chińska

Według legendy chińskie znaki zodiaku miały otrzymać nazwę od zwierząt jakie zaprosił Budda na ucztę (jeszcze przed opuszczeniem ziemi, w celu rozpłynięcia się w nirwanie). Przybyło jednak tylko dwanaście, zatem Budda w ramach wdzięczności za lojalność obiecał oddać we władanie cały rok, w kolejności w jakiej się zjawiły. I tak po kolei władze obejmują do dziś dnia Szczur, Wół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies i Świnia. Zatem każdy znak odpowiada poszczególnym zwierzętom, zmieniając się co dwanaście lat. Niektórzy twierdzą iż cyk taki wziął się od dwunastoletniego cyklu Jowisza.

Podobnie jak tradycyjna astrologia, także i astrologia chińska posiada przypisane żywioły poszczególnym znakom zodiaku. Zmieniając się co dwanaście lat kolejno żywioły: Ogień, Ziemia, Metal, Woda, Drewno wpływają na naturę znaku zwierzęcego. I tak na przykład Ogień dodaje asertywności, Ziemia ambicji, Woda tolerancję i wrażliwość, Metal zdecydowanie i niezależność, zaś Drewno czyni człowieka bezwzględnie etycznym.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na cechy danego znaku jest towarzysz drogi przypisany indywidualnie względem momentu narodzin. ale o tym w innym dziale.

-----------------------------------------------

Astrologia Wedyjska


Tytułowa astrologia indyjska, gwiezdna, syderyczna, wedyjska oznacza to samo pojęcie. Badania z dziedziny astrologii indyjskiej ostatnimi czasy zyskują coraz większą popularność. Różnią się od astrologii tradycyjnej (obejmującej Europę) tym iż posługuje się zodiakiem tropikalnym, którego początek wyznacza równonoc wiosenna (21 marzec).

Każdemu europejskiemu znakowi zodiaku przypisany jest indyjski odpowiednik. Kolejno Baranowi- Mesza, Bykowi- Wriszabha, Bliźniętom- Mithuna, Rakowi- Karkataka, Lwu- Simha, Pannie- Kanja, Wadze- Tula, Skorpionowi- Wriśczika, Strzelcowi- Hanus, Koziorożcowi- Makara, Wodnikowi- Kumbha, a Rybom- Mina. Zatem charakterystyka znaków w interpretacji wedyjskiej nie różni się od europejskich odpowiedników.

W astrologii gwiezdnej funkcjonują dwa frapujące pojęcia. Pierwsza „domów i księżyca”- powstały z podziału sfery niebieskiej na 27 części. Posiadają imię jednej z żon boga księżyca. Druga koncepcja polega na podziale 360 stopni ekliptyki.

Jednak astrologia syderyczna w większym stopni służy przepowiadaniu przyszłości, aniżeli charakterystyce poszczególnych zodiaków.

źródło: www.astrologia-i-czlowiek.e-kultura.net.pl
__________________________________


... ... ...

Offline

 
Nieobce nam to, co Światłem Pełni spowite... Rozmowy o mroku i światłości. Wampir to czy wilkołak? A może cień drzewa wśród nocy? Czy to "Nieznane" oblicze swe odsłania, czy też prawdy stare nowe szaty przybierają?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
mąż nie chce ze mną spędzać czasu 98 czy 95 benzyna www.kroliki.pun.pl pierś z kurczaka z ryżem www.nightfallrpg.pun.pl